Odwiedziny chorych i seniorów

Kapłani odwiedzają chorych i osoby starsze (które ze wzglądów zdrowotnych nie są wstanie uczestniczyć w Mszy św. w kościele) zawsze w pierwszy piatek miesiąca oraz w okresie przedświątecznym.

W przypadkach nagłych chorych odwiedzamy w każdym czasie

Osoby te można zgłaszać

• w zakrystii,
  • kancelarii parafialnej
  • telefonicznie.

Podczas odwiedzin chorym udzielany jest:

• Sakrament Pokuty (jeżeli osoba chora prosi o spowiedź),
  • Komunia św. (jeżeli chory nie jest w stanie przyjąć Komunii św. powiadamiamy o tym przy zgłoszeniu)
  • Sakrament Namaszczenia Chorych (na prośbę chorego lub kogoś z rodziny).

Sakrament Namaszczenia Chorych udzielany jest:

• chorym i osobom starszym (Namaszczenie Chorych)
  • osobom umierającym (Ostatnie Namaszczenie)

Jest on przede wszystkim sakramentem uzdrowienia o czym świadczą słowa wypowiadane przez kapłana podczas udzielania tego sakramentu: „Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego. Amen. Pan, który odpuszcza ci grzechy, niech cię wybawi i łaskawie podźwignie. Amen."

Sakrament Namaszczenia Chorych nie jest udzielany osobom zmarłym – dlatego należy pamiętać, żeby w niebezpieczeństwie śmierci odpowiednio wcześnie wezwać kapłana.