Kościół parafialny

Nowy kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Besku

nowy

Już w 1981 r. długoletni proboszcz beskiej parafii, ks. prałat Jan Mikosz zainicjował budowę nowego, bardzo dużego kościoła, w które to dzieło włączyła się cała parafia. Projektem zajął się inż. Edmund Królicki. Budowę rozpoczęto w 1983 r. 23 czerwca 1985 r. ks. bp Tadeusz Błaszkiewicz wmurował w narożnik świątyni kamień węgielny i stosowny akt erekcyjny. Od tej pory budowa z przerwami trwała do 1996 r. W 1992 r. dach o konstrukcji drewnianej pokryto blachą ocynkowaną. Dzieło budowy kończył już nowy proboszcz parafii – ks. Andrzej Gil. 14 września 1996 r., w święto Podwyższenia Krzyża Świętego (odpust parafialny), metropolita przemyski, ks. abp. Józef Michalik, dokonał uroczystego poświęcenia nowej świątyni.

Budowla robi wrażenie – wystarczy stanąć na schodach i popatrzyć w górę na fasadę ściany czołowej, by uznać trud setek pracujących, a tysięcy wspomagających. Jego długość wynosi 42,54 m, zaś szerokość – 32,68 m. Całkowita powierzchnia kościoła wynosi ponad 900 m2, zaś kubatura – 15000 m3. Wewnątrz kościół jest biały, co dodatkowo rozszerza perspektywę. Niezwykle zasłużonymi budowniczymi beskiej świątyni byli dwaj beszczanie: Józef Kijowski i Antoni Suwała, pracujący pod kierunkiem inżyniera Stanisława Janowskiego z Sanoka.

Zmarły na początku 2005 r. ks. Mikosz może być dumny ze swego dzieła. Jego pogrzeb był olbrzymią manifestacją jedności wszystkich beszczan, niezwykle mocno przywiązanych do swego ks. prałata, którego wolą i pragnieniem było spocząć na beskim cmentarzu, pośród swoich parafian. Wielu mówiło, że odszedł jeden z Autorytetów tej wsi.

Zbigniew Brzozowski "Besko. Gmina trzech granic."

przod

tyl