Dzisiaj zakończenie nabożeństw czerwcowych do NSPJ.

Spowiedź święta przed pierwszym piątkiem miesiąca do poniedziałku przed Mszą św. rano i wieczorem. Dzieci młodzież do spowiedzi zapraszamy we środę od godz. 17.00.

W poniedziałek o godz. 18.00 modlitwa przy relikwiach św. Jana Pawła II.

We wtorek godz. 18.00 nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia.

W środę o godz. 18.00 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Pierwszy czwartek miesiąca o godz.18.00 Godzina święta.

Pierwszy piątek miesiąca rano o godzinie 7.00 Msza św. i adoracja, adoruje róża Matki Bożej Gromnicznej przełożona Zofia Rzońca. W kościołach filialnych w Mymoniu i w Porębach o godzinie 15.30 spowiedź, adoracja i Msza św.  Odwiedzanie chorych w Besku od godz. 8.00.

Pierwsza sobota miesiąca o godz. 7.00 Msza św. i nabożeństwo do Matki Bożej, adoruje róża MB Nieustającej Pomocy przełożona Elżbieta Kielar. Wieczorem o godz. 20.00 wieczór fatimski.

W przyszłą niedzielę Niedziela Adoracyjna od godziny 12.00 do 16.00 prywatna adoracja rodzin Parafii, o godzinie 16.00 nabożeństwo różańcowe i zmiana tajemnic różańcowych adoruje róża MB Różańcowej przełożona Helena Kuzian.

Dziękujemy rodzinom za złożenie ofiar na dalsze prace przy stacjach drogi krzyżowej w nowym kościele. Bóg zapłać!

W ubiegłym tygodniu została zamontowana 5 stacja Drogi krzyżowej – Szymon z Cyreny pomaga dźwigać krzyż Panu Jezusowi. Obecnie w naszym kościele jest zamontowanych 9 stacji Drogi krzyżowej. Prace nad kolejnymi stacjami są ciągle prowadzone. A oto opis teologiczno-artystyczny opracowany przez autorów tego dzieła: prof. Kazimierza Rocheckiego i prof. Krzysztofa Mazura.

Stacja 5. Szymon Cyrenejczyk pomaga Jezusowi nieść krzyż

Scena skomponowana jest z trzech figur, które ujęte są na dwóch lekko przesuniętych w perspektywie planach. Lewą, bliższą względem widza stronę zajmuje pochylona postać Jezusa, a nieco dalej, po stronie prawej, diagonalny układ belek krzyża łączy w bezpośredniej relacji postać żołnierza rzymskiego i Szymona z Cyreny. Żołnierz przymusza Szymona do niesienia krzyża, a ten zwracając się ku niemu, zatrzymuje wzrok na wprost nas i demonstruje swoje zdziwienie nieoczekiwaną sytuacją, w której mimowolnie bierze udział. Dla obcego, przypadkowego przechodnia zaistniała sytuacja nie wydaje się jego sprawą. Przypadek? Mógłby więc spytać „dlaczego ja, a nie ty lub może ktoś inny? Jezus jest w swoim osamotnieniu oddalony nieco od spornej sceny. Pochylenie jego sylwetki jest tożsame z realnym ze względu na ciężar drewna pochyleniem sylwetki Szymona. Wydawać by się więc mogło, że Jezus dalej dźwiga krzyż mimo iż ten faktycznie spoczywa tymczasowo na barkach obcego człowieka. Jednakże ciężar ten dla Jezusa ma znaczenie w zdecydowanie głębszym wymiarze. Żołnierz wymownym gestem ręki przekazuje krzyż Szymonowi. Taki sam gest wykonuje Jezus. Jego ręka wyciągnięta w kierunku przesuwającego się w przestrzeni krzyża jest zarówno gestem przekazania, jak też świadczy o pełnej świadomości podjętej misji i nieuchronności zdarzeń, wobec których nikt go już nie zastąpi.

   Dziękujemy Parafianom za składane ofiary na to dzieło. Dziękujemy: Andrzej Roman, Krzysztof Krzemiński, Józef Winiarski za montowanie stacji Drogi Krzyżowej.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.