Schola Imo Pectore

DSC_0322

Próby w każdy czwartek o godzinie 18.00 w GOKu.

Chór młodzieżowy Imo Pectore (łac. z głębi serca), to grupa młodych, utalentowanych artystycznie ludzi, których jednoczy miłość do śpiewu.

Początki chóru to rok 2001, natomiast prężna działalność rozpoczęła się w 2004 roku.  Chór powstał przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w  Besku. Początkowo tworzyło go kilka osób, które po prostu chciały wspólnie śpiewać. Próby odbywały się co tydzień w salce katechetycznej obok kościoła, i tak jest po dziś dzień. Z tygodnia na tydzień śpiew łączył i rozwijał uczestników. Pojawiały się także nowe osoby, które szybko udoskonalały swoje umiejętności.

Obecnie chór liczy 25 osób. Pomysł założenia chóru zrodził się u założycielki Jadwigi Jaślar, której zależało na dobrej oprawie muzycznej, podczas nabożeństw i różnych uroczystości  parafialnych, szkolnych oraz patriotycznych. Jako chór młodzieżowy, działający przy parafii, aktywnie uczestniczy on  w jej życiu a także w życiu lokalnej społeczności. Chór angażuje się w oprawę instrumentalną i wokalną coniedzielnej Mszy Świętej, oraz  udział  w licznych imprezach środowiskowych m.in.  Dożynki gminne, Dni Beska, Wystawa wielkanocna, Wigilia dla samotnych.

W 2011 roku chór brał udział w eliminacjach regionalnych  Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, a  23 października  2011 roku odbył się koncert chóru Imo Pectore w kościele oo. Franciszkanów w Sanoku.

Repertuar chóru to między innymi: śpiewy Taize, śpiewy dominikańskie, piosenki młodzieżowe z gitarą, poezja śpiewana, muzyka gospel,  oraz pieśni patriotyczne i ludowe. Zapał artystyczny nie ogranicza się tylko do śpiewu.  Osoby związane z chórem przygotowują różne przedstawienia teatralne, połączone niekiedy z choreografią taneczną.

Chórzyści z chęcią przychodzą na próby, co owocuje zawiązaniem nowych przyjaźni. Ich głównym zadaniem jest wspólne dążenie do perfekcji. Dzięki temu podnosi się poziom artystyczny zespołu, który poprzez swój śpiew uświetnia i uatrakcyjnia wiele uroczystości.

Tak zapoczątkowało się niesamowite dzieło, które od 11 lat gromadzi młodych ludzi, których łączy miłość do Boga i muzyki.