Prace i wydarzenia w Parafii Besko w 2016 roku

Zabytkowy kościół

1. Remont muru  od strony północnej i południowej. /Gmina Besko i pracownicy przez nią zatrudnieni/.

2. Remont spichlerza przy zabytkowym kościele. /Gmina Besko i pracownicy przez nią zatrudnieni/.

3. Wykonanie instalacji elektrycznej  i zamontowanie oświetlenia /Firma Usług Elektrycznych Józef Gierlicki Rymanów/

4. Renowacja trzech żyrandoli, kandelabrów i lampki wiecznej /Kazimierz Kortyna/.

5. Wykonanie instalacji przeciwpożarowej i zamontowanie urządzeń. /ALARM SERWIS Marek Godek, Krosno /.

6.  Wykonanie badania polichromii w zabytkowym kościele. /mgr Sławomir Stępień/.

7. Podziękowanie pracownikom naszej Gminy za przygotowanie projektów konserwatorskich i ich profesjonalne prowadzenie.

8. Czyszczenie rynien przed zimą /Andrzej Szyndler blacharz z ojcem i synem/.

Nowy kościół

1. Zamontowanie dwu kamer internetowych na boczne kaplice /Feliks Szajna/.

2. Usunięcie wszystkich grzejników pod oknami /Feliks Szajna/.

3. Usunięcie oświetlenia pod stacjami Drogi krzyżowej /Feliks Szajna/.

4. Zatynkowanie wszystkich ubytków na ścianach nowego kościoła /Michał Szul z pomocnikiem/.

5.Wymierzenie powierzchni ścian do malowania. /Kornasiewicz Wojciech geodeta/. Powierzchni ścian do malowania i wynosi ona ponad 2.800 m 2.

6. Firma Rduch wykonała instalację podtynkową dla cyfrowego  nagłośnienia  nowej świątyni i terenu wokół  nowego kościoła.

7. Montaż 12 granitowych parapetów do nowego kościoła./Daniel Krzemiński -wycięcie 12 granitowych parapetów do nowego kościoła,  każdy o wadze ponad 130 kg, czyli ponad 1,5 tony granitu i ofiarowanie bezinteresowne parapetów nowemu kościołowi. Przez pięć dni pracowali bezinteresownie: Daniel Krzemiński, Jakub Szybka, Marcin Nycz, Zbigniew Dziedzic, Edward Szybka i Paweł Szczęsny. Za tą ciężką bezinteresowną pracę składamy serdeczne podziękowanie. Bóg zapłać!

8. Uszczelniania dolnej futryny okiennej w 12 oknach kościoła./Daniel Krzemiński, Jakub Szybka, Marcin Nycz, Zbigniew Dziedzic, Edward Szybka i Paweł Szczęsny/.

9. Malowaniu kościoła, przedsionków kościoła, dwu zakrystii i korytarzy bocznych /Firma Piontek /.

10. Złocenie obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy /Firma Piontek/.

11. Złocenie i malowanie „Glorii” wokół tabernakulum /Firma Piontek/.

12. Wyczyszczenie wszystkich witraży i okien w kościele /Firma Piontek/.

13. Remont balkonu kościoła /Firma Piontek i Andrzej Szyndler blacharz z ojcem i synem/.

14. Zamontowanie cyfrowego nagłośnienia /Firma Rduch/.

15.Zamontowanie tablicy elektronicznej do wyświetlania tekstów pieśni liturgicznych /Firma Rduch/.

16. Demontaż do renowacji czterech kwater witraża nr 1 / Daniel Krzemiński, Jakub Szybka, Marcin Nycz, Zbigniew Dziedzic, Edward Szybka i Paweł Szczęsny/.

17. Kapitalny remont i wymiana silnika urządzeń grzewczych nowego kościoła  /firma Yorkpolclima/.

18. Malowanie kotłowni nowego kościoła /Andrzej Roman/.

19. Bezinteresowne wypożyczenie przez Parafian rusztowań do zabytkowego i nowego kościoła.

20. Sprzątanie i czyszczenie kościołów po pracach remontowych w obu kościołach.

21.  Zamontowanie lamp przy parkingu parafialnym /Gmina Besko i pracownicy Rejon Energetyczny w Besku/

22. Podziękowanie rodzinie Zubik za ofiarowanie palm do świątyni i stałą opiekę nad nimi.

23. Podziękowanie pszczelarzowi z ul. Błonie za ofiarowanie paschału z wosku pszczelego na rok 2017.

24. Podziękowanie pracownikom naszego Podkarpackiego Banku Spółdzielczego za pomoc w sprawach formalnych związanych z kredytem na prace przy kościołach.

Cmentarz

Utwardzenie alejki żwirem na cmentarzu parafialnym: /Ryszard Suwała, Tadeusz Szul i Daniel Krzemiński z ekipą/.

Brama cmentarna

1. Bezinteresowny remont i malowanie głównej bramy cmentarnej /Daniel Krzemiński z ekipą/.

2. Bezinteresowne wykonanie nowej bramy z materiałów ocynkowanych. /Beskomet/.

Dom Katechetyczny

1. Remont i malowanie salki – /KSM w Besku i ks. Łukasz Heliniak/.

2. Remont i malowanie drugiej salki – /Feliks Szajna, Akcja  Katolicka i Krucjata Wyzwolenia Człowieka/.

Archiwum Parafialne

Rozpoczęto prace nad zabezpieczeniem archiwaliów parafialnych i ich cyfryzacją dokumentów historycznych.

Mymoń

Wymiana kolorowych szyb okiennych na spoinowane.

Zamontowanie nowych reflektorów do prezbiterium.

Poręby

Wykonanie podjazdu metalowego do kościoła.

Rozpoczęcie prac przy nowym metalowym ogrodzeniu terenu kościoła

Wydarzenia:

1. 14.11.2016 r. – Przyznanie relikwii /pierwszego stopnia/ świętego Jana Pawła II dla Parafii Besko – przez kardynała Metropolitę Krakowskiego Stanisława Dziwisza

2.  Systematyczne przygotowywanie „ Słowo życia”.

3. Wprowadzenie codziennej modlitwy w kościele z intencją dnia przed wieczorną Mszą św.

4. Śpiewane Godzinki przez parafianki.

5. Wydawanie gazetki „Amicus” – przez KSM w Besku.

6. Podziękowanie za reaktywowanie scholi na środowe nabożeństwa.

Podziękowanie:

Dobroczyńcom, PanuWójtowi, Radzie Gminy, Radzie Parafialnej i Parafianom za wszelkie prace, ofiarę i modlitwę. Bóg zapłać!