Ogłoszenia 29.06.2013

1. Dzisiaj Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. Taca z tej niedzieli przeznaczona jest na Stolicę Apostolską. Jest to dzień imienin naszego wikariusza księdza Pawła. Polecamy jego osobę  modlitwie Parafian.

2. W poniedziałek  zakończenie nabożeństw czerwcowych do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

3. We wtorek o godzinie 18.00 Nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia.

4. We środę o godzinie 18.00 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

5. Pierwszy czwartek miesiąca  o godzinie 18.00 Godzina święta.

6. Pierwszy piątek miesiąca o godzinie 7.00 Msza święta i adoracja, adoruje róża Szyndler Marii, wieczorem o godzinie 18.00 Msza święta i adoracja.. W kościołach filialnych w Porębach i Mymoniu o godzinie 15.30 adoracja, spowiedź i Msza święta.

7. Pierwsza sobota miesiąca o godzinie 7.00 Msza święta i nabożeństwo do Matki Bożej, adoruje róża Kolanko Stanisławy a o godzinie 20.00 wieczór fatimski.

8. W najbliższą niedzielę – Niedziela Adoracyjna, od godziny 12.00 do 16.00 prywatna adoracja rodzin naszej Parafii, o godzinie 16.00 nabożeństwo różańcowe i zmiana tajemnic, adoruje róża Skubel Zofii.

9. W najbliższą sobotę 5 lipca wyrusza Piesza  Pielgrzymka z Brzozowa na Jasną Górę. Grupę pielgrzymkową prowadzi nasz ksiądz wikariusz Paweł Dziob. Zachęcamy do modlitwy w intencji pielgrzymów. Jednocześnie informujemy Parafian, że jest możliwość włączenia się do duchowego pielgrzymowania. Na stoliku pod chórem są deklaracje Duchowego Pielgrzyma

 

10. Zakres prac budowlanych w Besku w 2014.

I. Prace przy zabytkowym kościele w Besku w 2014 roku.

   28.05.2014 r. Parafia Besko przekazała kościół zabytkowy w Besku wraz z terenem firmie Budowlano-konserwatorskiej PORTAL do wykonania następujący prac konserwatorskich:

1. Fundamentowanie kościoła 100% – jest wykonane 30 %

2. Wykonanie podwalin kościoła 100% -jest wykonane 30%

3. Fartuchowanie  kościoła 100% – jest wykonane 30%

4. Wykonanie dróg komunikacyjnych kościoła ze schodami

5. Częściowa naprawo więźby dachowej kościoła

6. Ocieplenie stropu kościoła

7. Konserwacja pokrycia dachowego kościoła z malowaniem dachu i obróbki blacharskie

8. Oszalowanie kościoła -100%

 

   Prace rozpoczęły się 21.06.2014 roku. Ukończenie prac konserwatorskich przy zabytkowym kościele w Besku do listopada 2014 roku.

   W zapisie umowy z wykonawcą jest paragraf mówiący o tym, że gdyby w czasie realizacji prac konserwatorskich – wystąpiły konieczne roboty dodatkowe nie objęte kosztorysem ofertowym to wykonawca wykona je za dodatkowym wynagrodzeniem według cen podanych w kosztorysie ofertowym i za to płaci sama Parafia.

   Prace te mogą być realizowane przy wsparciu: Urzędu Marszałkowskiego, gminy Besko i Parafii Besko.

II. Druga praca konieczna przy zabytkowym kościele w Besku to wykonanie monitoringu za zgodą konserwatora i przy jego wsparciu w zabytkowym kościele w Besku.

Podsumowanie

   Prace te są konieczne i rozwiązują podstawowy temat  zabezpieczenia zabytkowego kościoła w Besku na dziesięciolecia. Zabytkowy kościół jest własnością Parafii Besko i to Parafia Besko ma obowiązek prawny zabezpieczyć go przed zniszczeniem.

Podziękowanie

    Panu Wójtowi Gminy Besko Mariuszowi Bałabonowi za osobiste zaangażowanie w ratowanie zabytkowego kościoła w Besku, natomiast pracownikom Gminy Besko dziękuję za przygotowywanie wniosków o dotację, monitorowania ich i prowadzenie profesjonalne bieżącej dokumentacji wynikającej z realizowanych wniosków. Dziękuję Radzie Gminy Besko za przyznanie dotacji na zabytkowy kościół.

Zakaz wstępu na budowę

   W związku z przekazaniem przez Parafię Besko terenu i zabytkowego kościoła w Besku Zakładowi Budowlano – Konserwatorskiemu PORTAL w dniu 28.05.2014 r. na czas prac konserwatorskich podpisanych w umowie jest zakaz wchodzenia na teren prac osobom postronnym – wynika to z prawa budowlanego. Obecnie można to zauważyć  zabytkowy kościół  w Besku  jest posadowiony na stępach drzewnych  i mechanicznych dźwigarach.  Nasi przodkowie fundament tego kościoła ułożyli z kamieni i ziemi.  Informuję Parafian, że bezprawne wejście na terem budowy, a nie daj Boże wypadek, nie obejmuje ubezpieczenie posiadane przez Parafię Besko na rok 2014.  Odszkodowania za utratę zdrowia czy życia,  firmy ubezpieczeniowe nie zwrócą.

Sprawa pogrzebów

   Na czas prac remontowych zabytkowy kościół w Besku jest zamknięty na przechowywanie ciał zmarłych.  Dla zainteresowanych informuję że, kaplice i katafalki chłodnicze w okolicy posiadają Parafie: Rymanów, Zarszyn, Długie, Milcza i Trześniów oraz Szpital w Sanoku i w sprawach przechowywania ciał zmarłych proszę się tam informować.

   Ustalam, że pogrzeby w Besku na czas remontu zabytkowego kościoła od strony liturgicznej będą miały następującą ceremonię:

1. Pogrzeby prowadzone z domu.

2. Na jedną godzinę przed planowanym pogrzebem ciało zmarłego będzie przywiezione przed nowy kościół w Besku, gdzie odbędą się modlitwy i pokropienie pierwszej stacji pogrzebowej, następnie w nowym kościele będzie okazja odmówić różaniec za zmarłego, Msza św. pogrzebowa i wyprowadzenie na cmentarz.

Prace przy nowym kościele

   Rada Parafialna na ostatnim spotkaniu rozważała nad pracami w obu przedsionkach, położyć boazerię i wybiałkować oba przedsionki.