Ogłoszenia 11.09.2016

1.  W środę 14 września tego roku mija – 20 – rocznica poświęcenia nowej świątyni w Besku. Gminny Ośrodek Kultury w Besku przygotował na tę okoliczność Jubileuszową wystawę zdjęć z tej dzisiaj już historycznej uroczystości wykonaną przez fotografa – śp. Edmunda Pelczara. Za tę wystawę składamy serdeczne podziękowanie. Można te wystawę oglądać do środy włącznie w kaplicy Miłosierdzia Bożego naszej nowej świątyni. Zachęcamy Parafian, bo warto przypomnieć sobie, te ważne wydarzenia z naszej Parafii.

2. Dzisiaj rozpoczyna się Tydzień modlitw o dobre wychowanie dzieci i młodzieży.

3. We wtorek  spowiedź przed odpustem parafialnym  od godziny 17.00, a o godz. 18.00 nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia.

3. We środę 14 wrześniaŚwięto Podwyższenia Krzyża Świętego – odpust parafialny. W tym dniu będziemy dziękować Panu Bogu za 20 – lecie poświęcenie nowego kościoła w Besku.

Porządek Mszy św. w Besku:

– rano 7.30

– uroczysta suma dziękczynna o godz.11.00 – którą odprawi i słowo Boże wygłosi ks. dziekan naszego dekanatu prałat Józef Niżnik świadek tego wydarzenia, śpiew w czasie tej Mszy św. poprowadzi schola,  która 20 lat temu prowadziła wraz z orkiestrą śpiewy mszalne. Schola ta od kilku tygodni prowadzi śpiew w każdą środę na Mszy św. za co jesteśmy wdzięczni,  a w liturgię Słowa włączy się KSM – Besko,  po sumie procesja eucharystyczna wokół nowego kościoła na którą serdecznie zapraszamy: dzieci klasy czwartej w strojach pierwszokomunijnych i małe dzieci do sypania kwiatów. Po zakończeniu procesji eucharystycznej i odśpiewaniu hymnu; Boże coś Polskę… ucałowanie relikwii Krzyża św. i poświęcenie dewocjonalii.

– po południu o godz. 18.00

W tym dniu w naszej Parafii możemy zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

4. We czwartek Wspomnienie M.B. Bolesnej.

5. Zakończyły się zaplanowane prace przez Radę Parafialną w nowym kościele na rocznicę 20 – lecia  poświęcenia nowej świątyni,  obecnie rozpoczęły się ostatnie w tym roku prace w zabytkowym kościele w Besku  nad badaniem konserwatorskim warstw polichromii naszego kościoła. Prace te,  prowadzi pan konserwator zabytków z  Krakowa – mgr Sławomir Stępień, pracował wcześniej w naszym rejonie nad okryciem zabytkowych malowideł w kościele w Haczowie i kościele w Bliznym i jego odkrycia konserwatorskie sprawiły, że te drewniane kościoły dzisiaj wpisane są do najwyższej światowej kategorii  zabytków drewnianych UNESCO. W naszym zabytkowym kościele za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków będzie pracował około trzech tygodni i jego odkrycia będą wiążące co do wartości zabytkowej warstw polichromii w naszym drewnianym kościele.

 

Ważna informacja:

Parafia zwraca się z prośbą do Parafian o pomoc w zebraniu dokumentacji dotyczącej wyglądu wnętrza zabytkowego kościoła w Besku. Jeżeli kto posiada zdjęcia wnętrza zabytkowego kościoła z lat 1950–tych lub 1960–tych, prosimy o wypożyczenie, po  zeskanowaniu, Parafia zwróci zdjęcia właścicielom. Pozyskanie wyglądu wnętrza zabytkowego kościoła z przed ostatniego malowania polichromii jest ważne w obecnych pracach konserwatorskich. Za pomoc z góry serdecznie dziękujemy.

 6. W tym tygodniu będzie składka po domach na spłatę kredytu za wykonane prace w tym roku w naszych kościołach. Prace są dla wszystkich widoczne, cieszą oczy i serce, a koszty finansowe są bardzo wysokie, dlatego prosimy Parafian o ofiarność.

7. Dnia 18 września obchodzimy w kalendarzu liturgicznym święto św. Stanisława Kostki – patrona Polski, dzieci i młodzieży. Z tej okazji zapraszamy dzieci i młodzież z naszej parafii do wspólnej modlitwy. Będziemy modlić się i prosić o dar silnej wiary, oraz odwagę dawania jej świadectwa w naszym codziennym życiu. Wszyscy wiemy, że nie jest to łatwe zadanie, jednak możliwe do zrealizowania, czego najlepszym przykładem jest św. Stanisław. Oprawę liturgiczną podczas Triduum przygotują kandydaci do sakramentu bierzmowania, w następującym porządku:

I dzień (czwartek) – kandydaci z klas I Gimnazjum;

II dzień (piątek) – kandydaci z klas II Gimnazjum;

III dzień (sobota) – kandydaci z klas III Gimnazjum.

Obecność obowiązkowa.

8. W przyszłą niedzielę 18.09.2016 r.  o godzinie 13.00 na placu cerkiewnym w Besku zostanie odprawiona Msza św. w obrzędzie grekokatolickim. Organizatorzy serdecznie zapraszają Parafian na wspólną modlitwę. Przypominamy Parafianom, że będąc w stanie łaski uświecającej można przystępować do Komunii świętej.

9. Dziękujemy firmie budowlanej rodziny Smolik za bezinteresowne wypożyczenie i montowanie rusztowania do prac montażowych urządzenia Firmy Rduch w naszym kościele.

10. Dziękujemy rodzinie Winiarski i panu kościelnemu za malowanie krawężników okalających parking przy kościele

11. Dziękujemy pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej w Besku za wyczyszczenie z brudu krawężników wokół parkingu przy kościele.